Testing of Modal Window | Close it

اجزای اصلی مادربرد

  1. بلوک دیاگرام مادربرد

مادربرد اصلی‌ترین بخش یک رایانه به شمار می‌رود و وظیفه آن کنترل کردن پردازشگر مرکزی و ارتباط آن با قسمت‌‌های دیگر است.  پردازشگر با هیج کدام از ابزار آلات بیرونی ارتباط مستقیم ندارد و همان‌طور که می‌دانید تنها یک پردازنده ‌است. ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی توسط بایوس انجام می‌گیرد و بین پردازشگر و ورودی/خروجی ها همواره یک مدار واسط وجود دارد. ساختار ظاهری مادربرد شامل مجموعه ‌ای از قطعات الکترونیکی مانند خازن، ترانزیستور، مقاومت، دیود، آی‌سی و ورودی ‌هایی است که روی یک برد الکترونیکی بزرگ چند لایه از جنس سیلیسیم و درصد کمی از چوب قرار می‌گیرند. روی صفحه مادربرد چند خط به رنگ‌های متفاوت دیده می‌شود که همه قطعات را به هم متصل می‌سازد و به آنها اصطلاحاً باس می‌گویند.

به بلوک دیاگرام مادربرد توجه کنید.

مادربرد

۲٫ مهمترین چیپ های مادربرد

پل ارتباطی بین اجزای اصلی مادربرد است. مانند پردازنده با Ram و اسلات PCI_Express یا AGP مربوط به کارت گرافیک و پل جنوبی (South Bridge) می باشد یعنی کنترل ارتباط بین این موارد را بر عهده دارد. انتقال اطلاعات از پل جنوبی به CPU و Ram بر عهده این چیپ می باشد. درون چیپ North Bridge یک Memory Controller وجود دارد که ارتباط چیپ را با Ram کنترل می کند. در چیپ های جدید شرکت AMD این کنترلر از درون چیپ North Bridge حذف شده است و به داخل CPU انتقال داده شده است.

نام دیگر این چیپ MCH می باشد و در فرکانس بالا (سرعت بالا) کار می کند. به دلیل ارتباط قطعات در بالای مادربرد اسم North را روی این چیپ گذاشته اند، همچنین به دلیل اهمیت بالای آن در مادر برد در بیشتر موارد به آن چیپ مادربرد گفته می شود.

از شرکت های سازنده این چیپ می توان به AMD، Intel، VIA، SIS و Nvidia اشاره کرد.

پل ارتباطی بین PCI Bus، USB، Lan، Sound، Sata، IDE با پل شمالی (North Bridge) می باشد و اطلاعات به این طریق به چیپ MCH یا Memory Controller Hub منتقل می‌شوند. در نظر داشته باشید پورت های USB، Lan و Sound پورت های خروجی می‌باشند.

نام دیگر این چیپ ICH یا I/O Controller Hub می باشد و در فرکانس پایین تر (سرعت کمتر) نسبت به MCH کار می کند. به دلیل ارتباط قطعات در پایین مادربرد اسم South را روی این چیپ گذاشته اند.

از شرکت های سازنده این چیپ می توان به AMD، Intel، VIA، SIS و Nvidia اشاره کرد.

مادربرد

۳٫ ورودی – خروجی (I/O)

از پل شمالی (MCH) به طرف I/O ارزش قطعات و اطلاعات کمتر می شود و دلیل آن هم کار کردن قطعات بالا و پایین در فرکانس‌های مختلف می باشد. پردازشگر و چیپ شمالی در فرکانس بالا (سرعت بالا) و چیپ جنوبی و I/O در فرکانس پایین (سرعت پایین) کار می‌کنند.

پل ارتباطی بین پورت‌های خروجی Lpt، PS2 و پورت های سریال و Com می باشد. آی سی بایوس با این چیپ ارتباط دارد و ولتاژ خود را در شروع روشن شدن مادر بورد از چیپ I/O می گیرد. فن CPU ولتاژ ۱۲ ولتی خود را از این چیپ می‌گیرد. دکمه پاور یا Power Switch به چیپ I/O متصل می‌باشد.

۴٫ آی سی کلاک (Clock Generator)

مادربرد

وظیفه این IC تولید پالس برای چیپ‌های North Bridge و South Bridge و I/O و دیگر قطعات مادربرد می‌باشد. همانطور که می‌دانید هر IC پردازنده ای که در مادربرد وجود دارد برای انجام وظیفه خود نیاز به کلاک‌های متفاوتی دارد. این پالس ها از طریق آی سی Clock Generator ایجاد می‌شود. عملکرد این IC بدین طریق است که یک کلاک خارجی توسط اسیلاتور (کریستال) بدان اعمال می‌شود سپس این IC با انجام عملیات ریاضی، کلاک‌های لازم برای قطعاتی چون CPU و Ram و MCH و ICH و PCI_E و PCI را تامین می‌کند.

مطالب بیشتر در مورد مادربرد را می توانید از این لینک مطالعه کنید.

عبادی ۹۶/۰۴/۰۲