Testing of Modal Window | Close it

تفاوت بایوس (bios) و Cmos RAM

بایوس (bios) و Cmos RAM

اکثر افراد بایوس (bios) و Cmosاشتباه می‌گیرند، این از آنجا سرچشمه می‌گیرد که برنامه Setup برای پیکربندی BIOS و ذخیره آن در CMOS RAM استفاده می‌شود.

همچنین بر روی مادربرد یک چیپ است که RTC/NVRAM نامیده می‌شود که زمان سیستم را نگهداری می‌کند و یک حافظه فرار و ثابت است که اولین بار در چیپ MC۱۴۶۸۱۸ ساخت شرکت موتورلا استفاده شده‌است و ظرفیت آن ۶۴ بایت است که ۱۰ بایت آن مربوط به توابع ساعت است.

اگرچه این چیپ غیر فعال نامیده می‌شود اما با قطع برق، ساعت و تاریخ تنظیم شده در آن و داده‌های درون RAM پاک می‌شود. در حقیقت غیر فعال نامیده می‌شود زیرا با استفاده از تکنیک CMOS(Complementarry Metal-Oxide Semicondector) ساخته شده، در نتیجه با یک جریان بسیارکم که به‌وسیله باتری سیستم تامین می‌گردد، پایدار باقی می‌ماند که اکثر مردم به این چیپ CMOS RAM می‌گویند.

هنگامی که وارد BIOS Setup شده و پارامترهای خود را تنظیم و ذخیره می‌نمایید، این تنظیمات در ناحیه ای که از چیپ RTC/NVRAM ذخیره می‌شود(که CMOS RAM نیز نامیده می‌شود). در هر موقع که سیستم خود را راه اندازی می‌کنید پارامترها از CMOS RAM خوانده می‌شود و تعیین می‌کند که سیستم چگونه پیکربندی شود.

بایوس (bios) و Cmos RAM

بایوس در سیستم به سه صورت وجود دارد:

  1. ROM BIOS نصب شده بر روی مادربرد

  2. بایوس نصب شده بر روی کارتهای وفق دهنده (همانند کارت ویدئویی)

  3. بارگذاری شده از دیسک (گرداننده‌ها)

چون بایوس مادربرد مقدمات لازم را برای گرداننده‌ها و نرم‌افزارهای مورد نیاز فراهم می‌کند، اکثراً به صورت سخت‌افزاری که شامل یک چیپ ROM می‌باشد، موجود است.

سالها پیش، هنگامی که سیستم‌عامل DOS روی سیستم اجرا می‌شد، به تنهایی کافی بود و گرداننده‌ای (Driver) مورد نیاز نداشت. بایوس مادربرد به طور عادی شامل گرداننده‌هایی است که برای یک سیستم‌عامل پایه همانند صفحه کلید، فلاپی درایو، هارد دیسک، پورتهای سریال، موازی و… است.

مطالب دیگر را می توانید از این لینک مطالعه کنید.

 

عبادی ۹۶/۰۵/۰۲