بالا

وبلاگ

تنظیم کننده ولتاژ مادربرد چیست؟

تنظیم کننده ولتاژ مادربرد چیست؟

اگر می خواهید در مورد کیفیت و خصوصیات مادربرد بیشتر بدانید بهتر است بر روی مدار تنظیم کننده ولتاژ مادربرد متمرکز، و در مورد آن بیشتر مطالعه کنید. وظیفه این مدار دریافت ولتاژ فراهم شده توسط منبع تغذیه (+۱۲ ولت) و تبدیل آن به ولتاژ مورد نیاز برای پردازنده، حافظه ها و چیپست و دیگر مدارات بکار رفته روی مادربرد است.

در این مطلب قصد داریم شما را با کلیّت این مدار آشنا کنیم تا در بخش های بعدی نحوه طراحی مدار، چگونگی کارکرد و نحوه شناسایی کیفیت قطعات را تقدیم شما عزیزان کنیم.

مقدمه:

  • کیفیت مدار تنظیم کننده ولتاژ مادربرد یکی از بهترین راه هایی است که می توان به کیفیت کلی مادربرد و طول عمر آن پی برد. یک تنظیم کننده ولتاژ خوب که در خروجی ولتاژ خود نویز و نوسانات ولتاژی نخواهد داشت و بهمین دلیل با فراهم سازی ولتاژی ثابت و پایدار کارکرد صحیح پردازنده و سایر قطعات را به همراه دارد.

برعکس یک تنظیم کننده ولتاژ نامناسب همراه با نویز بر روی ولتاژ خروجی، موجب خلل در عملکرد و اتفاقاتی مانند توقف های ناگهانی(Crash )، ریست شدن (Resetting)  و نمایش صفحه آبی (Blue Death Screen) در ویندوز می شود.

اگر در مدار تنظیم کننده ولتاژ از خازن های الکترولیتی با کیفیت پایین استفاده شود، در مدت زمان کوتاهی خراب و در بعضی موارد باد کرده و یا منفجر می شوند. در اکثر مواقع که یک مادربرد از کار افتاده و معیوب می شود دلیل اصلی میتواند عملکرد نادرست مدار های ولتاژ آن باشد، در نتیجه با داشتن یک مدار تنظیم کننده ولتاژ با کیفیت می توانید مطمئن باشید که برای سال ها یک سیستم پایدار خواهید داشت.

تشخیص این مدار بسیار آسان است زیرا تنها مداری است که در مادربرد از چوک (نوعی سیم پیچ) استفاده میکند. به دنبال چوک ها بر روی مادربرد بگردید تا مدار تنظیم کننده ولتاژ را بیابید.معمولا این مدار در اطراف سوکت پردازنده است اما چوک های دیگری نیز پیدا خواهید کرد که در سطح مادربرد پخش شده اند، معمولا اطراف اسلات های RAM  و اطراف چیپ پل جنوبی (South Bridge) که ولتاژ مناسب برای این قطعات را فراهم میکنند.

مدار تنظیم کننده ولتاژ

تنظیم کننده ولتاژ مادربرد

بخش بعدی در مورد چگونگی کارکرد مدار تنظیم کننده ولتاژ است که می توانید از این لینک مطالعه کنید.

بدون نظر

ثبت دیدگاه