Testing of Modal Window | Close it

قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ

آشنایی با قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ :

اجزاء اصلی یک مدار تنظیم کننده ولتاژ عبارتند از: *چوک، که می‌تواند از دو جنس ساخته شود؛ آهن یا فریت(از این لینک در مورد چوک‌ها بخوانید)، *ترانزیستور و خازن‌های الکترولیتی؛

مادربرد‌های با کیفیت از خازن‌های جامد آلومینیومی بهره می‌برند، که کارآیی و کیفیت مناسب تری دارند. ترازیستورهایی که در مدار تنظیم کننده ولتاژ استفاده می‌شوند، تحت فناوری خاصی با نام MOSFET(ترانزيستور اثر ميدان) ساخته می‌شوند و معمولا برای سادگی MOSFET نامیده می‌شوند.

بعضی از مادربردها همراه با هیت سینک Passive بر روی این ترانزیستورها و به منظور خنک سازی آنها تولید می‌شوند، که این ویژگی بسیار مناسبی در یک مادربرد است.

اجزاء مهم دیگری نیز در این مدار وجود دارد، مخصوصا (IC) یا مدارهای مجتمع. همواره مدار IC ای پیدا خواهید کرد که PWM controller نامیده می‌شود. در برخی محصولات و در طرح‌های برتر IC کوچکی با نام MOSFER Driver (راه انداز).

نگاه دقیق بر مدار تنظیم کننده ولتاژ اصلی (شکل ۱)

قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ

خنک کننده Passive روی ترانزیستور‌های تنظیم کننده ولتاژ (شکل۲)

قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ

هرچند همه مادربردها از تراتزیستورهای MOSFET در مدار تنظیم کننده ولتاژ استفاده میکنند، اما برخی ترانزیستورها از بقیه مناسب‌تر می‌باشند. بهترین ترانزیستورها آنهایی هستند که دارای حداقل مقاومت در سوئیچینگ (روشن و خاموش شدن) باشند (پارامتری که با نام RDS (on) شناخته میشود). این ترانزیستورها حرارت کمتری تولید میکنند (بنا بر گفته‌های Gigabyte  نسبت به MOSFET های قدیمی ۱۶% حرارت کمتری تولید میکنند) و از لحاظ ظاهری از ترانزیستورهای مرسوم کوچکتر هستند. یک راه ساده برای تشخیص این دو نوع از یکدیگر بوسیله شمارش ترمینالهای (پایانه‌های ترانزیستور) موجود بر روی آنهاست. ترانزیستورهای قدیمی دارای سه پایه هستند (معمولا پایه وسطی قطع شده است) در حالیکه ترانزیستورهای با RDS(on) پایین دارای ۴ پایه یا بیشتر هستند و تمام آنها به مادربرد متصل شده است. دو شکل ۶ و ۷ را با هم مقایسه کنید.

مدار تنظیم کننده ولتاژ برای هر فاز یا کانال دو ترانزیستور خواهد داشت. مادربردهای ارزان قیمت به جای استفاده از یک MOSFET Driver در هر فاز، از یک ترانزیستور اضافی در هر فاز برای انجام این وظیفه استفاده میکنند و بنابراین اینگونه مادربرد‌ها در هر فاز بجای دو ترانزیستور از سه ترانزیستور بهره میبرند. به همین دلیل بهترین راه برای شمارش و شناسایی فازها شمارش تعداد چوکها (Chokes) خواهد بود و نه تعداد ترانزیستورها.

یک نوع MOSFET (شکل ۳)

قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ

 (Low RDS(on)) MOSFET (شکل ۴)

قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ

خازنهای استفاده شده در مدار تنظیم کننده ولتاژ میتواند یکی از دو نوع الکترولیتی قدیمی و یا انواع آلومینیومی جامد باشد، که قبلا تفاوت ظاهری میان این دو را در شکل ۲ بررسی کرده ایم. خازنهای آلومینیومی جامد بهتر از انواع معمولی هستند چراکه دچار بادکردگی و نشتی نمیشوند.

هر خروجی ولتاژ بوسیله یک IC با نام کنترلر PWM کنترل میشود (مطالب بیشتر در مورد کنترلر PWM را از این لینک مطالعه کنید). در هر مادربرد و برای هر سطح ولتاژی از یک کنترلر PWM استفاده می‌شود، بعنوان مثال یکی برای CPU، یکی برای حافظه ها، یکی برای چیپست و غیره (اکثر کنترلرهای PWM میتوانند ۲ سطح ولتاژ مستقل را کنترل کنند). اگر به اطراف سوکت CPU نگاه کنید میتوانید کنترلر PWM  را برای ولتاژ CPU پیدا کنید. شکل‌های ۱ و ۵ را ملاحظه کنید.

کنترلر PWM(شکل ۵)

قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ

در نهایت یک IC کوچکتر نیز داریم که با نام راه انداز MOSFET شناخته می‌شود. مدار تنظیم کننده ولتاژ از یک راه انداز MOSFET برای هر فاز استفاده میکند، بنابراین هر IC دو MOSFET را راه اندازی خواهد کرد. مادربردهای ارزان از MOSFET  دیگری به جای این IC استفاده میکنند، لذا در مادربردهای که اینگونه طراحی شده اند شما نمیتوانید این IC را پیدا کنید و هر فاز بجای دو ترانزیستور از سه ترانزیستور استفاده میکند.

MOSFET Driver (راه اندازMOSFET) (شکل ۶)

قطعات اصلی مدار تنظیم ولتاژ

عبادی ۹۶/۰۷/۰۲