Testing of Modal Window | Close it

چگونگی کارکرد تنظیم کننده ولتاژ مادربرد

تنظیم کننده ولتاژ مادربرد

مدار تنظیم کننده ولتاژ، ولتاژ فراهم شده توسط کانکتور ATX 12V و یا EPS 12V را گرفته و سپس آن را به ولتاژ مورد نیاز برای قطعات مرتبط با مدار تبدیل می کند (پردازنده، حافظه ها، چیپست و…) این تبدیل ولتاژی توسط یک مبدل DC-DC انجام می شود که تحت عنوان SMPS (Switching Mode Power Supply) نام برده شده است.

قلب این پروسه در واقع کنترلر PWM است. این مدار یک سیگنال موج مربعی تولید می کند که هر فاز را راه اندازی خواهد کرد. البته باید توجه داشت که سیکل وظیفه این موج مربعی با توجه به ولتاژ تولید شده توسط مدار تنظیم کننده ولتاژ، متغیر خواهد بود. (سیکل وظیفه یا Duty Cycle مدت زمانی است که یک موج در وضعیت High قرار گرفته است.

 مثال

میزان ولتاژ خروجی که لازم است توسط مدار تنظیم کننده ولتاژ تولید شود از طریق پایه های Voltage ID (VID) و توسط پردازنده معین می شود. پایه های VID حاوی کدی باینری از سوی پردازنده است که میزان دقیق ولتاژ مورد نیاز پردازنده را اعلام خواهد کرد. برخی از مادربرد ها این اجازه را می دهند که بصورت دستی ولتاژ پردازنده را از طریق BIOS تغییر دهید. عملی که در BIOS انجام می گیرد در واقع تغییر کدی است که توسط کنترلر PWM خوانده شده است. بدین ترتیب کنترلر PWM بر اساس آنچه که در BIOS تنظیم شده ولتاژ پردازنده را تغییر خواهد داد. این جریان دقیقا برای دیگر قطعات (حافظه ها و چیپست) به همین شکل است.

مبدل DC-DC به نوعی یک سیستم حلقوی بسته محسوب می شود. در اینجا سیستم حلقه بسته بدین معنی است که کنترلر PWM دائما خروجی تنظیم کننده ولتاژ را مانیتور می کند (عملیات مانیتورینگ توسط یک سنسور جریان انجام خواهد شد). اگر ولتاژ خروجی افزایش یا کاهش داشته باشد آنگاه مدار، آن را تعدیل کرده (این عمل با تغییر در فرکانس سیگنال PWM صورت می گیرد) و آن را تصحیح می نماید. در واقع هرگاه مصرف جریان افزایش یابد خروجی ولتاژ به کاهش می یابد و بالعکس.

در تصویر زیر بلاک دیاگرامی از کنترلر PWM ملاحظه می کنید که معمولا در مدارات تنظیم کننده ولتاژ پردازنده دیده می شود. در این بلاک دیاگرام می توانید براحتی پایه های  VID، پایه های Loopback (CS سمت چپ) و خروجی های راه انداز هر فاز (پایه های G – سمت راست) را ملاحظه کنید.

همانطور که ملاحظه می شود این IC می تواند تا ۴ فاز (مطلب اختصاصی فازها یا کانال ها را می توانید از این لینک مطالعه کنید) را تحت کنترل خود قرار دهد.

کنترلر PWM

چگونگی کارکرد تنظیم کننده ولتاژ مادربرد

عبادی ۹۶/۰۶/۰۲